Tikkurilan Palloseura

Emmi Siren Tikkurila Cupin pelaajasuojelijaksi

Emmi Siren Tikkurila Cupin pelaajasuojelijaksi
07.04.2026

Emmi Siren Tikkurila Cupin pelaajasuojelijaksi

Emmi Siren, 25, on Tikkurilan Palloseuran kasvatti ja yksi suomalaisen naisten jalkapallon lupaavimmista nimistä. Hän vietti koko juniorivuotensa Tikkurilan Palloseurassa ja on sittemmin noussut pelaamaan Ranskan Première Liguessa Dijonissa sekä Suomen A-maajoukkueessa. Meillä on ilo ja kunnia saada Emmi Tikkurila Cupin yhdeksi pelaajasuojelijaksi!

Emmi debytoi TiPS:n naisten edustusjoukkueessa Naisten Ykkösessä vuonna 2017 ja pelasi seuran paidassa Kansallista Liigaa vuosina 2018–2021, saavuttaen kaksi SM-hopeaa. Palloliitto palkitsi hänet kauden 2020 lupaavimpana nuorena tyttöpelaajana. Seuraavaksi hän siirtyi Kuopion Palloseuraan, jossa voitti kaksi peräkkäistä Kansallisen Liigan mestaruutta (2022 ja 2023) sekä Suomen Cupin ja pelasi UEFA Women's Champions Leaguen karsinnoissa. Kaudella 2024–25 hän pelasi Tanskan pääsarjassa FC Nordsjællandissa, ja elokuussa 2025 teki siirron Ranskan Première Ligueen Dijoniin. Alle 17-vuotiaiden EM- ja MM-kisojen (2018, EM-pronssi) jälkeen hän on vakiinnuttanut paikkansa Suomen A-maajoukkueessa, Helmareissa, ja pelasi naisten EM-kisoissa Sveitsissä 2025. Keväällä 2026 hän on ollut mukana Helmareiden naisten MM-karsintaotteluissa – Suomi kohtasi Portugalin maaliskuun alussa ja Latvian Helsingissä 7.3.2026.

 

Mistä jalkapallourasi lähti liikkeelle?

Vanhemmat olivat pelanneet jalkapalloa ja halusivat viedä minua ja kaksoissiskoani jalkapalloharjoituksiin. Oltiin kuitenkin tosi ujoja, mutta päiväkodissa järjestetyssä jalkapalloturnauksessa innostuin heti, minkä jälkeen isä vei minut TiPS:n 2001 syntyneiden tyttöjen harjoituksiin. Sen jälkeen pelasinkin TiPS:ssä aikuisten tasolle asti.

Mikä on mieleenpainuvin muisto TiPS-ajoilta?

Viimeinen kauteni TiPS:ssä, kun oltiin Kansallisen Liigan mestaruustaistelussa mukana ja voitettiin lopulta hopeaa. Meillä oli kasassa todella taitava, yhtenäinen ja nälkäinen joukkue. Nautin paljon pelaamisesta ja treeneissä oli aina hauskaa.

Mikä on paras muisto, joka sinulle on jäänyt jostakin nuoruuden turnauksesta?

Kun voitettiin ensimmäisen kerran TiPS:n 2001 ikäluokan kanssa Stadi Cup. Stadi Cupit oli muutenkin aina kesän kohokohtia ja sieltä on jäänyt paljon hauskoja muistoja.

Mitä ajatuksia sinulle tulee mieleen, kun kuulit että Tikkurila Cup on maksuton kaikille osallistujille?

Mahtavaa, että tällainen mahdollisuus tarjotaan kaikille, sillä turnaukset oli itselle junnuna parasta mitä tiesin ja toivoisin, että mahdollisimman moni pääsee kokemaan saman.

Mitä neuvoja antaisit nuorelle pelaajalle, joka unelmoi jalkapalloilijan urasta?

Tärkeintä on uskoa itseensä ja säilyttää pelaamisen ilo. Ihan huipulle pääseminen vaatii totta kai paljon työtä ja myös uhrauksia, joita olen itsekin tehnyt paljon. Jalkapallo on vienyt todella paljon aikaa omassa nuoruudessani, mutta en kadu mitään sillä koen, että jalkapallo antaa niin paljon takaisin.

Pelaajasuojelijana olet osa tätä turnausta – mitä haluat itse jättää jälkeesi suomalaiseen juniorijalkapalloon?

Haluan rohkaista kaikkia seuraamaan omia unelmia.

 

Tikkurila Cup 2026

Tikkurila Cup järjestetään ensimmäistä kertaa 30.7.–2.8.2026 Tikkurilan urheilupuistossa. Kyseessä on Suomen suurin maksuton lasten jalkapalloturnaus – ikäluokat 2013–2020 syntyneet tytöt ja pojat, lähes 1200 peliä ja satoja joukkueita eri puolilta Suomea.

Lue lisää: tikkurilanpalloseura.fi/tikkurila-cup